2018 Yılında İnternetten Para Kazanmak İçin En İyi 3 Yol

Gelişen internet sektörü ile beraber insanlar internetten para kazanmanın yollarını aramaya başladı. Her sene değişen koşullar, karşımıza bu konuda farklı yollar çıkarmaya başladı. Bu trend konuları biz de sizler için hazırladık ve anlattık. Bu makalemizde 2018 yılında internetten para kazanmak için en iyi 3 yol ‘u öğrenebilirsiniz.

Blog Kurmak

Evet, belki artık modası geçmiş gibi görünse de, blog kurmak 2018 yılında da yine internetten para kazanma konusunda trendlerden olacak gibi duruyor. Peki blog kurarak para kazanmak zor mu? Dijital reklam ağının da genişlemesi ve satış ortaklığı gibi diğer para kazanma sistemlerinin bloglar üzerindeki kullanımının artması hem blogunuzun ziyaretçi sayısının artmasında, hem de blogunuzdan elde edeceğiniz kazançların artmasında büyük rol oynamakta.

“Peki; bir blog açtım, bundan nasıl kazanç sağlamaya başlayabilirim?” diyorsanız da sizi farklı yöntemler sunulabilmektedir. Bunlardan en bilineni ve en çok kullanılanı tahmin edeceksiniz ki Google Adsense.

Google Adsense

Google Adsense tıklanma başına kazanç sağlayan bir reklam platformu olmasının yanısıra, kullanım kolaylığı ile birçoğunuzun kolayca uygulayabileceği bir kazanç yöntemi. Tek yapmanız gereken web sitelerinizde özgün içerikler paylaşmak ve içerikleriniz “yeterli” sayabileceğimiz  bir sayıya ulaştıktan sonra Adsense’ye siteniz ile başvurmak ve kabul almayı beklemek.

 

Diğer bir etkili kazanç yöntemi olarak ise Satış Ortaklığını listenin 2. sırasına koyabiliriz.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı ile para kazanmak için ise için ise sitenizin konusuna uygun ve bir satış ortaklığı modeli sunan programlara başvurabilir ve bu sistemlerden alacağınız bannerleri ya da referans linklerini sitenizin reklam bölümlerinde veya yazılarınızın içerisinde paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız bu referanslardan gidecek ve yapması gereken görevi tamamlayacak müşteriler üzerinden komisyon kazanacaksınız. Fakat tabii ki kazancınızın komisyon oranınıza göre farklılık göstereceğini unutmamanız gerekir.

“Satış ortaklığı programını kısa bir örnekle özetler misin?” derseniz ise size şöyle bir örneğim olacaktır.

Örnek olarak; bir seyahat blogunuz olduğunu varsayalım. Bu da seyahat etmeye uygun okurlarınız var anlamına geliyor. Siz yazılarınızda Skyscanner’den bahsedip, okurlarınıza Skyscanner üzerinde kendinize ait bir referans linki sunarsanız; bu linkten Skyscanner’i ziyaret edip uçak bileti alacak müşteriler üzerinden komisyon kazanmış olacaksınız.

2018 internetten para kazanma

Niş E-ticaret

E-ticarete sıradan bir giriş yaptığınızı varsayalım. İnternette herkesin satmaya çalıştığı ürünleri, aynı satış modeliyle satıyorsunuz. Bu girişiminizin; GittiGidiyor, Hepsiburada, n11 gibi sektör liderleri ile girdiğiniz bir yarıştan çıkmanın zor olacağı için başarılı bir sonuca ulaşamaması çok muhtemel olacaktır.

Ayrıca birbirinden farklı binlerce ürün ile bir çevrimiçi mağaza kurmak için yeterli başlangıç sermayeniz, depo alanınız veya lojistik sisteminiz olmadığını da varsayalım.

Bu durumda yine de başarılı olabilmek için yapılabilecek en iyi ve doğru şey daralmaktır. Başka bir deyişle, niş bir ürün bulmaktır. Tek bir ürünün dijital pazarlamasını yapmak; sermayesini, barındırılmasını ya da lojistik sistemini sağlamak çok daha kolay ve başarıya yakın olacaktır.

Bunu farklı birçok alanda bir şeyler bilmek yerine, bir konuda her şeyi bilmek gibi düşünebiliriz. Yani belirlediğiniz niş ürünle daha az kişiye hitap edeceksiniz, ama çok daha az rakiple mücadele edeceksiniz.

Tabii ki, seçeceğiniz niş ürünün ülkenizin pazaryerinde bir yer bulabilir olması gerektiğini unutmayın.

Bununla beraber, sosyal ağlarda yapılan satışların artması ile de beraber Instagram’da butik açmak gibi bir tercihde de bulunabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi potansiyel müşterilerinizle daha kolay buluşturabilir ve daha iyi kazançlar sağlayabilirsiniz.

Kendi Youtube Kanalınızı Oluşturun

Şu anda en çok izlenen Youtuberler’in yıllık milyon dolarlar kazandığını artık biliyoruzdur sanıyorum. PewDiePie, oynadığı oyunlar sırasında kendi videolarını çekip Youtube’ye atmasıyla beraber, şu anda yılda 15 milyon doları bulan kazançlara kadar ulaşmıştır mesela. Türkiye’de de son dönemlerde revaçta olan Youtuberlik, artık neredeyse her üç kişiden ikisinin kendi Youtube kanalına sahip olduğu istatistiğini destekliyor. Peki Youtube ile para kazanma için neler yapmalı derseniz ise bunu aşağıda sizler için anlattık.

youtube ile para kazanmak

Peki Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Youtube; Adsense programıyla bir ortaklık yürüten bir video izleme sistemidir. Video sırasında karşınıza çıkan çoğu reklam Adsense tarafından izleyicilere sunulmaktadır ve video sahibi izleyicilerinin reklamlara tıklaması durumunda kazanç sağlamaktadır. Bunun yanısıra belli bir kitleye ulaşmış Youtube kanalları, videolarında çeşitli ürünlerin ya da kurumların tanıtımını yapmaları sayesinde de kazanç sağlayabilmektedir; fakat tabii ki bu kazanç modelini kullanabilmek için belirli bir izleyici kitlesine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Anlayacağınız üzere internetten para kazanmak hiç de göründüğü gibi zor değil ve hepimizin altından kalkabileceği bir olay. Hepinize iyi kazançlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir