Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Sevdiğiniz işi yaparken aynı zamanda para kazanmanın hayal olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Biz de bunun düşündüğünüz gibi olmadığını ispat eder nitelikte bir yazı hazırladık. Herkesin farklı konulara eğilimi, ilgisi olabilir. Örneğin yazı yazmaya eğilimli bir kişi için makale yazarak para kazanmak mümkün ise, fotoğraf çekmeye eğilimli biri için de fotoğraf çekerek para kazanmak mümkündür.

fotoğraf çekerek para kazanmak, fotoğrafçılık ile para kazan, stok fotoğraf sat

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak Zor mu?

Eğer fotoğraf çekmeye ilginiz varsa bu işi zorlanmadan yapabilirsiniz. Tek yapmak odaklanmak ve uygun zamanı beklemek. Bu işi yaparken çalışma şeklinizi yine kendiniz seçebilirsiniz. İster polaroid, ister profesyonel bir fotoğraf makinesi alarak İstanbul sokaklarında kurduğunuz bir standın önünde insanların fotoğrafını çekin ve satın. Ya da isterseniz düğün salonlarıyla anlaşarak düğün fotoğrafçılığı yapın.

Düğün Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenler için harika bir seçim olan düğün fotoğrafçılığını; düğün salonlarıyla, ya da çevrenizdeki insanlar ile anlaşarak yapabilirsiniz. Düğün fotoğrafçılığı gerçekten çok karlı bir iştir. Yalnızca bir kağıt maliyetiyle bir fotoğrafı 10-15 TL’ye satabilir ve çok ciddi karlar elde edebilirsiniz. Bu işi yapmak için iyi bir çevreye ve referansa sahip olmak sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Çünkü çevre, sizin için artık müşteri konumunda olacaktır. Ne kadar sık iletişim kurarsanız o kadar çok çevreniz, dolayısıyla daha çok müşteriniz olacaktır.

Düğün fotoğrafçılığı ile para kazan, düğün fotoğrafçılığı maaş

Düğün Fotoğrafçılığına Nasıl Başlayabilirim?

Bu işi yapabilmek için öncelikle kaliteli, profesyonel bir fotoğraf makinesine sahip olmalısınız. Fakat eğer bu makinelerin fiyatları sizi korkutuyorsa, bunları yardımcı malzemeler ile birlikte günlük veya haftalık olarak kiralayabileceğiniz birçok yer olduğunu bilmelisiniz. Sermayesiz iş fikirleri arasından bir iş olan fotoğrafçılık, aynı zamanda size kısa dönemde ciddi gelirler getirebilecek de bir iş fikridir.

Ayrıca iş hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, bir sürprizle karşılaşmamak için; bu işi yapan insanlar ile konuşun; tavsiyeler alın, yapmanız veya yapmamanız gerekenleri mutlaka öğrenin.

Düğün Fotoğrafçısı Ne Kadar Kazanır?

Bunun da tamamen performansınıza dayalı maaşınızı belirleyeceğiniz bir iş olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca mevsim faktörü gibi faktörler de tabi değişken olacaktır. Örneğin yaz döneminde daha fazla düğün olacağından, daha fazla iş ve daha fazla kazanç olacaktır.

Bir düğün fotoğrafçısının yalnızca dış çekim için talep ettiği ortalama ücret 1000-1500 ortalama aralığında olmaktadır. Tabi bu da müşterinin taleplerine göre yükselip alçalabilir. İç mekan, düğün çekimlerinde ise ortalama kazancın 2000 TL olduğunu söyleyebilirim.

Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

İnternet üzerinde, çektiğiniz fotoğrafları satabileceğiniz birçok platform bulunmakta. Bunu stok fotoğrafçılığı olarak adlandırıyoruz. Geziyorsanız, doğa fotoğrafçılığına ilgiliyseniz çektiğiniz fotoğrafları bu stok fotoğraf sitelerine üye olarak satışa koyabilir ve ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığı ile para kazan, stok fotoğraf sat

Stok Fotoğrafçılığa Nasıl Başlarım?
  • Öncelikle üzerinden satış yapmak istediğiniz stok fotoğraf sitelerine üye olmalısınız. En çok bilinen stok fotoğraf siteleri; Shutterstock, Dreamstime, IStock, DepositPhotos, Fotolia’dır.
  • Daha sonra çektiğiniz fotoğrafları istenilen şartlarda ve kalitede yüklemelisiniz.
  • Yüklediğiniz fotoğrafın hangi anahtar kelime sonuçlarında çıkacağını belirlemelisiniz.
  • Yüklediğiniz fotoğrafın site tarafından onaylanmasını beklemelisiniz.
  • Bu aşamada ise tek beklemeniz gereken fotoğrafın satılmasıdır.
Stok Fotoğrafçılığı İle Ne Kadar Kazanırım?

Bu da yine fotoğraflarınızın kalitesine veya müşterinin ihtiyacına göre değişecektir. Yani şans da biraz işin içine girecektir. Fakat bir fotoğraf satışından kazanacağınız ortalama ücret ise 0.50$ ile 6-7$ arasında olacaktır. Ayrıca her sitenin kendine göre üyelik ya da upload şartları ve farklı komisyonlarının mevcut olduğunu da unutmamak gerekir. Sitelere üye olurken bunlara göz gezdirmeniz sizin için iyi olacaktır.

Anlayacağınız üzere fotoğraf çekerek para kazanmak hiç de zor değil. İster düğün, ister stok, ister doğum fotoğrafçısı olun; istediğiniz şekilde kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir