Instagram’da Butik Açmak ve Satış Yapmak

Son zamanlarda gelişen teknoloji ve pazarlama sektörü online satışlara karşı olan güveni ve talebi arttırdı. Bu durumda birçok insan Instagram’da butik açmak gibi, kendi mağazalarını açmak ve hayal ettikleri kazançlara ulaşabilmek için bir yarışın içine girdi. Sosyal ağların iyi bir pazarlama alanı olarak görülmesi, bu sosyal ağlar üzerinde birçok kullanıcının kendi mağazalarını açması ile internet üzerinde geniş bir pazar oluşmasını sağladı.

En sık kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan Instagram da bu alanda başı çekmeye başladı. Dünya üzerinde 500 milyonı aşkın kullanıcıya sahip olan Instagram, yalnızca bu istatistiği ile bile bizce iyi bir pazaryeri yaratabilmek için ciddi bir aday. Dilerseniz kendi mağazanıza ait ürünleri, dilerseniz satış ortaklığını yaptığınız ya da yurtdışından getirdiğiniz ürünleri satabileceğiniz bu platformda sizin de hayallerinize ulaşabilmek için yapmanız gereken şey kendiniz için bir butik hesap açıp bir satış stratejisi belirlemek.

Instagram'da butik açmak
Instagram’da Butik Açmak

Meşakkatli bir iş gibi görünse bile Instagram’da butik açmak ve satış yapmak tahmin ettiğinizden daha kolay olabilir. Tabi bunun için iyi bir satış stratejisi geliştirmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Instagram’da Butik Açmak?

Instagram’da kendi butiğinizi açmak için ilk yapmanız gereken şey ne satacağınıza karar vermek. Bunun için geniş bir müşteri kitlesine ulaşabileceğiniz bir ürün (takı, saat, gözlük, kitap vb.), ya da daha az müşteriye ulaşabileceğiniz, fakat rekabetin de az olduğu niş bir ürün seçmeniz mantıklı olacaktır.

Bununla beraber farklı detaylar da kullanıcıların ilgisini çekecektir. Örnek olarak butiğinize ilgi çekici bir isim koyabilir ve buna uygun bir profil resmi tasarlatabilirsiniz.

Ya da potansiyel müşterilerin biraz da olsa güvenini kazanabilmek için profilinizin biyografi kısmına telefon numaranızı, mail adresinizi vb. yazabilirsiniz.

Bu detayları tamamladıktan sonra ise ürünlerin fotoğraflarını hesabınıza tek tek yüklemekle satış yapmaya başlamak için ilk adımınızı atabilirsiniz. Tabii ki bu da işin en önemli kısımlarından biri olacaktır. Ürün resimlerinin yeterli kaliteye sahip olamaması müşterilerin ilgisini mağazanızdan çekebilir. Bu yüzden ürün resimerini eklerken; resimlerin arkaplanına, ışığına vb. tüm detaylara dikkat etmeniz gerekecektir.

Instagram'dan Satış Yapmak, instagram'da butik açmak
Instagram’dan Satış Yapmak

Şimdi, Instagram hesabınız üzerinden potansiyel müşteri konumundaki insanları takip etmeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte bıkmamanızın; daha sonra sizin organik takipçiler kazanmaya başlamanızın önünü açabileceğini de unutmamanız gerekir.

Satış sürecine geçersek ise mutlaka bir kargo şirketi bulmanız gerektiğini hatırlamalısınız. Hatta iyi satış rakamlarına ulaştıktan sonra bu şirketlerle bir anlaşma yaparak kargolarınızın daha ucuza ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.

Daha sonra dilerseniz Shopier üzerinde bir hesap oluşturup, bunu Instagram hesabınız ile birleştirebilirsiniz. Shopier, sattığınız ürünlerden kredi ya da banka kartı ile ödeme alınmasına olanak sağlayan bir ödeme sistemi olmasının yanısıra; satışlarınızı arttıracak bir satış tekniği de olacaktır. Ayrıca kapıda ödeme & havale gibi diğer ödeme yöntemlerine de sahip olmanız, kullanıcıların sizin mağazanızı tercih etmesi için farklı bir neden olabilir.

Shopier; ayrıca kullanıcılar ile uzun iletişimler kurarak anlaşma zorunluluğunuzun da önüne geçecek ve sistemin sunduğu birtakım avantajlar sayesinde büyük bir yükten de kurtulmanızı sağlayacaktır.

Instagram Satış Stratejileri

İnstagram üzerinde kullanıcıların ilgisini çekerek iyi satış rakamlarını yakalayabilmek için butiğiniz için bir satış stratejisi belirlemenizi öneriyoruz.

Rakiplerinizi Araştırın

Instagram’da butik açmak istiyorsanız ya da açtıysanız sizin sattığınız ürünlere benzer ürünleri satan hesapları araştırın, satış stratejilerini inceleyin. Onların takip ettiği ve onları takip eden kullanıcıları takip edin. Kullanıcıların yaptığı yorumlara kibarca cevaplar vermeye özen gösterin.

Hashtag kullanın

Profilinizi herkese açık şekilde ayarlayın ve paylaştığınız her ürüne özel hashtag kullanın. Buna ek olarak; güncel ve popüler hashtag’leri kullanmaya özen gösterin.

Kargoyu Belirleyin

Ürününüzün teslimatını yaparken kullandığınız kargo şirketi konusunda kesin olun. Farklı kargolar kullanarak müşterilerinizin ve kendi kafanızı karıştırmayın. Kargo ücretini ürün ücretine ekleyerek kargoyu ücretsiz sunun.

İlgiyi Üzerinize Çekin

Belirlediğiniz farklı satış stratejileriyle potansiyel müşterilerin ilgilerini kendi üzerinize çekmeye çalışın. Örnek olarak; müşterilerle iletişim halinde olun. Ürün kargoya verildiğinde onlara bunu bildiren bir mesaj atın. Ya da “Beğenmezseniz 7 gün içinde iade & değişim” şeklinde bir satış politikası belirleyin. Bu tip küçük detaylar kullanıcıların ilgisini çekebilmek için yeterli olabilir.

Instagram'da butik açmak, Instagram'da Satış Yapmak Yasal mı, instagramda satış yaparken vergi gerekli mi
Instagram’da Satış Yapmak Yasal mı?

Yurtdışından Ürün Getirip Instagram’dan Satabilir miyim?

Evet, satabilirsiniz. Aliexpress, Gearbest, Ebay, Amazon gibi yurtdışı merkezli büyük alışveriş sitelerinden Türkiye’de bulunmayan ya da bulunan ürünleri ülkemizdeki satış fiyatlarının çok daha altında alarak satabilirsiniz.

Instagram’dan Satış Yapmak Yasal mı?

Instagram’dan satış yapmak; kanuni dayanaklara bağlı kalındığı sürece yasaldır. Satış yapan tüm internet siteleri ya da butik Instagram hesapları birer işyeri sayılmaktadır. Bu nedenle online bir işyerinin ne gibi sorumlulukları var ise mağaza sahipleri de bu sorumlulukları yerine getirmek zorundadırlar. Tüketici haklarının, sipariş ile ilgili yükümlülüklerin vb. kanunda olduğu şekilde saklanması ve uygulanması; internet üzerinden satışı yapılamayacak ürünlerin satışının yapılmaması mağaza sahiplerinin yasal sorumluluklarıdır ve bunlar uygulandığı taktirde bu sorunu ortadan kaldırabilirler.

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Vergi Vermek Gerekir mi?

Instagramdan satış yaparak ticari bir kazanç hedeflemeniz; vergi vermeniz için yeterli bir neden olarak görülmektedir. Yani eğer bir vergi mükellefi değilseniz  siz de bu sorumluluğu yerine getirmek zorundasınız. Fakat basit usül mükellef olarak birtakım avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Instagram’da Butik Açmak ve Satış Yapmak” için 2 yorum

 • Mart 12, 2018 tarihinde, saat 5:20 pm
  Permalink

  Ben de Instagramda butik açmak istiyorum. Bunun için bilgilendirici bir yazı olmuş. Her şeyi kendim üstlenmek istiyorum, her şeyi ben yapsam bile vergi vermek zorunda mı olacağım?

  Yanıtla
  • Mart 12, 2018 tarihinde, saat 2:23 pm
   Permalink

   Evet, işinizi bireysel olarak bile yapsanız yine de bireysel bir şirket olma zorunluluğunuz ve dolayısıyla vergi yükümlülüğünüz bulunmaktadır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir