İpek Böcekçiliği ve Yetiştiriciliği

ipek böcekçiliği ve yetiştiriciliği nasıl yapılır
ipek böcekçiliği ve yetiştiriciliği; Tabiri caizse yatarak para kazanmak bu olsa gerek. En favori iş fikirlerinden biri de kuşkusuz İpek Böceği yetiştirmektir. Ülkemizde ipek böcekçiliği ve yetiştiriciliği; arazilerin diğer tarım dallarına elverişli olmadığı yörelerde, gelir kaynakları çok kısıtlı aileler tarafından küçük ölçekte yapılmaktadır. Çok fazla yatırım gerektirmeyen ve kırsal alanda gizli işsizliğin önlenmesi ve tarımsal gelirin daha dengeli dağılmasında önemli derecede etkili yardımcı bir tarım faaliyeti olarak yürütülmektedir.

İpek böceğinin tek besin kaynağı olan dut yaprağının temin edilmesiyle başlayan ve kozadan ipek ipliğinin işlenmesine kadar süren bir tarımsal faaliyettir.

Yaş koza üretimini genellikle yaşlılar ve kadınlar gerçekleştirmekte olup, tüm aile fertlerinin emeklerinin değerlendirilmesinde, kırsal alanda gizli işsizliğin önlenmesi ve tarımsal gelirin daha dengeli dağılmasında önemli derecede etkilidir.

Ülkemizde üretilen ham ipeğin tamamına yakını ipek halı dokumacılığında, bir bölümü ise giyim, ev eşyaları, nakış/dikiş, ameliyat ipliği olmak üzere iç piyasada tüketilmektedir. İpek böcekçiliği sektöründe yaş koza üretiminden ipek halı pazarlamasına kadar ki üretim işlemlerinde yaklaşık “500 bin” kişiye istihdam  sağlanmaktadır. Ayrıca aynı üretim aşamaları esnasında yaş kozanın ipek halıya dönüştürülmesi sonucu yaklaşık 14 kat katma değer ortaya çıkmaktadır.

İpek böceği yetiştiriciliğinde, yaklaşık 40 günlük çok kısa bir üretim döneminden sonra, kutu başına 30 kg arasında yaş koza elde edilebilmektedir. Türkiye’de ipek böceği yetiştiriciliği yapan bir çok aile, yılda 5 kutu ipek böceği yetiştirerek geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Ülkemizde ipek böceği yetiştiriciliği 45 ilde gerçekleştirilmektedir.

Son olarak; ipek böceği yetiştiriciliği dut yaprağının temin edilebildiği her yerde yapılabilmekte ve ülkemizin büyük bir bölümünün dut yetiştiriciliği açısından uygun bir iklime sahip olması da büyük avantajımızdır.

Sizde evinizde ek iş yapmak istiyorsanız, sayfanın alt kısımdaki yorum bölümüne isim / soyisim / e-posta adresiniz ve hangi ek işe ihtiyacınız olduğunu yazarak firmalara sesinizi duyurabilirsiniz. (Yorumlarınıza telefon numarası eklemeyin) Bütün yorumlar kontrol edilerek onaylanmaktadır.

İpek Böcekçiliği ve Yetiştiriciliği” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir