Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür mantarı yetiştiriciliği Günümüzde bir çok kişinin tükettiği, halk pazarlarından tutun da marketlere kadar uzanan besin maddesidir. Üretimi gayet basit ve kazancı yüksek olan bu iş fikrini yakından tanıyalım.
Kültür mantarı yetiştiriciliğine başlamak için öncelikle kendi ürününüzü nasıl yetiştirebileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için küçükten başlayarak kademe kademe işinizi büyütebilirsiniz.

Kapalı alanda nemli ortamda kolayca yetişebilen kültür mantarı, son zamanlarda bir çok alanda rağbet görüyor.

Üretimi gayet basit ve kazancı yüksek olan Kültür Mantarı Yetiştiriciliği fikrini yakından tanıyalım.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

1 – En az 15-20 santim derinlikte olan geniş kapları seçin. Uygun bir kabınız yoksa tahtalardan basit bir kap oluşturabilirsiniz.

2 – Yetiştirme kabını iyi küflenmiş gübre (bitki – sebze artıklarından yapılan gübre ) ve suyla doldurun. Gübre sıkıştırıldığında top şeklini almalıdır ancak dokunduğunuzda da kolaylıkla dağılmalıdır. Burada önemli nokta çamur gibi toprak elde etmek değil, nemli bir toprak elde etmektir.

3 – Gübreye 1 – 2 kap kuru tohum ( yumurta ) tanesi ekleyin. Karışımı gevşetin ve yığın halinde bir gün beklemeye alın. Bir tahta parçası yardımıyla gübreyi ve tohum ( yumurta ) karışımını yetiştirme kabının içine doğru bastırın.

4 – Sıcaklık 18-20 derece olacak şekilde ayarlayın ve ılık suyla günde iki defa buğulandırın. Karışımın içine doğrudan su koymayın çünkü bu büyüme sürecini kısaltır. Su tabakası oluşturmak için sprey şişelerinden kullanabilirsiniz. Bu süreci toprağın yüzeyinde beyaz ağlar oluşana kadar 2 – 3 hafta boyunca uygulamaya devam edin.

5 – Beyaz ağların üzerine 1,5 cm nemli turf yosunu tabakası uygulayın. Mantarların büyümesini istiyorsanız turf yosununun yeteri kadar nemli olduğundan emin olmasınız. Nemli turf yosununu bir kaç gazete kağıdıyla kaplayın ve gazetelerin nemli kalması için günde iki defa sprey yardımıyla su püskürtün. Bozulmadan büyümelerini istiyorsanız 10 gün boyunca yaklaşık 12 derece sıcaklıkta tutun.

6 – Gazeteyi kaldırın ve günde 2 kez buğulandırmaya devam edin. Mantarlar beyaz toplu iğne başları görünümünde bir kaç gün içinde çıkmaya başlayacaktır. Arzuladığınız ölçüye gelmeleri için büyümelerini bekleyin. Mantarları büyümeden toplarsanız sert olurlar ancak olgunlaşmalarını beklerseniz, mantarın alt kısımları daha da genişleyecektir ve daha sağlıklı bir lezzet elde etmiş olacaksınız.

7 – Mantarları istediğiniz evre de toplayabilirsiniz. Yeni mantarlar her 10 ve 14 günde filizlenecektir. Daha fazla mantar yetiştirmek istiyorsanız bu süreci tekrarlayın.

Sizde evinizde ek iş yapmak istiyorsanız, sayfanın alt kısımdaki yorum bölümüne isim / soyisim / e-posta adresiniz ve hangi ek işe ihtiyacınız olduğunu yazarak firmalara sesinizi duyurabilirsiniz. (Yorumlarınıza telefon numarası eklemeyin) Bütün yorumlar kontrol edilerek onaylanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir