Salyangoz Yetiştirmek-Üretmek

1
88
views

salyangoz-yetistiriciligi

Yine farklı bir iş fikri olan Salyangoz yetiştirmek ile makaleme başlıyorum. Olabildiğince az yapılan fakat yüksek kar oranı bırakan işleri öncelikli tutuyorum ki, bunun nedeni denenmeyeni-denemek rakiplerimize göre bir adım önde olmaktır. Bu da bir strateji sonuçta.  Salyangoz yetiştirmek diğer adıyla salyangoz üretmek günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. İlaç sanayi, kozmetik sanayi, boya sanayinde kullanılmakta ve özellikle yurt dışında yemek sektöründe oldukça fazla tüketilmektedir.  Salyangoz Türk mutfağında yer bulamasa da, farklı kültürlerin vazgeçilmezidir.

Salyangoz üretme işi, bir çok iş fikrine göre maliyeti biraz yüksektir. Yer temin etmek, belli oranda nem sağlamak, kaçışları önlemek için tedbirler almak, çit sistemi kurmak, beslenmesini sağlamak için Salyangoz çiftliği kurmak gerekir. Bunun içinde belli bir sermaye gereklidir. Tabi salyangoz sayısı ile sermaye doğru orantılıdır.  Sulama işini de unutmamak lazım. Üretimi konusunda detaylı teknik bilgiye sahip olmamakla beraber, araştırma aşamasında olduğumu belirtmek isterim.

Gelelim üretilen yada yetiştirilen salyangozların pazarlanmasına.

Nerede satacağız dediğinizi duyar gibiyim. Önce üretilen üründe emin olmalıyız, yeterince kaliteli mi? Cevabımız evet ise, kendimize blog tarzı bir site kurarak ve her zaman favorim olan sosyal medya aracılığı ile elimizde bu tarz ürünlerin olduğunu belirtmeliyiz. Tabi yabancı dilimiz var ise pazarlama kısmında sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum.

Son zamanlarda ön plana çıkan ve çeşitli sektörlerde kullanılmaya başlanan salyangoz yetiştiriciliği büyük önem kazanmıştır. Bu konuda gerekli araştırmaları yaparak, düzgün bağlantılar kurarak pazarda yer etmeniz ve kısa sürede kar etmeniz mümkündür. Peki neden bu işi yapmalıyız bize ne kazandırır? Öncelikle kazanç, yatırımla doğru orantılıdır. Bu tarz çiftlik sahiplerinin 90-100 bin lira yıllık ciro çektiklerini duymuştum.  Ne kadarlık bir bütçe ile bu işe girdiğimiz, kazanacağımız parayı göstermektedir.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here