Solucan Gübresi Üretmek

Bir çok insanın görmeye bile tahammül edemediği solucanlar son zamanlarda “solucan gübresi üretmek” adıyla düşük sermaye ile ek iş yapmak isteyen kişilerin sıkça başvurduğu bir para kazanma yolu haline geldi. Kullanmadığınız bodrum katı veya bir bağ evi gibi kapalı bir alanda tanesi ortalama 8-10 kuruş olan solucanlarla aylık 30-35 bin TL kazanç sağlayabilirsiniz.

kırmızı kaliforniya solucanı, organik solucan gübresi, solucan gübresi, solucan gübresi üretmek

Kolay, verimli ve hemen hemen her yerde üretilebilmesi gibi avantajlarından dolayı son zamanda hızla artan solucan gübresi yetiştiriciliği, organik tarımla uğraşan çiftçilerin de kullanmayı tercih ettiği gübreler arasında yerini almaya başladı.

Solucan Gübresi Üretmek Para Kazandırır Mı?

Birçok insan bir işe başlamadan önce getirisini düşünmeden edemez. Peki solucan gübresi üretmek neden karlı? Bu sorunun cevabını kısaca şöyle açıklayalım; beslenmesi için gerekli olan besinin çok ucuz hatta, küçük/büyük baş hayvanların yanmış dışkısı ve çürümek üzere olan yaprak, sap veya kabukların karıştırılmasından elde edilen “Kompost” adı verilen organik besin ile ücretsizce elde edilmesidir. Bu besinlerle beslenen Kırmızı Kaliforniya Solucanı yedikleri besinleri dışkılar ve solucan gübresi üretirler. Ülkemizde yaklaşık olarak 4 bin tesis solucan gübresi üretiyor. Bu gübrelerin kilogram fiyatı ise ortalama 2.5 liradan satılıyor ve sağlam üretim yapan bir tesis ile aylık 30-35 bin TL kazanç sağlanabiliyor.

Solucan Gübresinin Bitkiler Üzerindeki Faydaları

Saymakla bitmeyecek bu faydaları genel anlamda inceleyecek olursak; sıcak ve kurak aylarda bitkinin su tutma kapasitesini artırır, bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirir ve içerisinde bolca yer alan yararlı mikroorganizmalar sayesinde verim artışı sağlar.

kırmızı kaliforniya solucanı, organik solucan gübresi, solucan gübresi, solucan gübresi üretmek

Bitkilerdeki üremeyi arttırır aynı zamanda yabani otlara ve böceklere karşı etkili bir koruma sağlar. Bitkinin ihtiyaç duyduğu çoğu şeyi kolaylıkla almasını sağlayan solucan gübresi kullanıldığı toprakta organik madde miktarını arttırdığı için tamamen organik ve lezzeti ürünler yetiştirmenizi sağlar.

Bunca faydayı sağlaması ise solucan gübresi üretmek isteyen kişilerin doğru bir yatırım yaptığını kanıtlar nitelikte.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi İçin KOSGEB Hibe Desteği

Solucan gübresi üretmek ve bu hibeden yararlanmak istiyorsanız ilk olarak solucan gübresi üretim sertifikası ve uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekiyor. Ardından başvuru için gerekli olan şirket ve proje hazır hale getirilip kurula sunuluyor. Şayet kurul kabul ederse;

  1. Şirket kuruluş desteği 2.000 TL.
  2. Ekipman desteği 18.000 TL.
  3. İşletme giderleri desteği 30.000 TL.

Ayrıca geri ödemeli olarak alabileceğiniz 100.000 TL sabit yatırım desteği de mevcut. Bununla birlikte toplamda 150.000 TL‘ye ulaşan bir desteğe ulaşıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir