Sosyal Medya Danışmanı Olmak ve Kazancı

Sosyal Medya Danışmanlığı son zamanların trend konularından olmakla beraber, aynı zamanda ciddi kazançlar da sağlayabileceğiniz bir çalışma alanıdır. Dilerseniz evinizden, dilerseniz de bir ofis ortamından yürütebileceğiniz bir iş olan Sosyal Medya Danışmanlığı bu konuda bir tecrübeye sahipseniz altından kolaylıkla kalkabileceğiniz de bir iş.

Sosyal Medya Danışmanı Olmak
Sosyal Medya Danışmanı Olmak

Sosyal ağların giderek popülerlik kazanması ve bu ağların dijital pazarlama alanındaki kullanımının artması; birçok kurumsal firmanın sosyal medyada daha aktif bir profile sahip olması gerekliliğini doğurdu. Firmalar da kullanıcıları son dakika fırsatlarından ve çeşitli reklam kampanyalarından haberdar edebilmek için sosyal medya kullanımlarını arttırdı.

Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Danışmanı olmak isteyen insanların ilk olarak sosyal ağlarda ve bu sosyal ağların reklam yönetimleri konusunda iyi bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olması gerekli. Buna ek olarak iletişim ve görsel becerilerinizin de iyi olması bu alanda başarıya ulaşmak için bir altın şart.

Bu alanda en çok kurumsal firmalar bir sosyal medya danışmanına ihtiyaç duymaktadır. Çünkü bu firmalar ulaştıkları kişi sayısını arttırarak; buna bağlı olarak satış hacimlerini arttırmayı hedeflemektedir. Fakat tabii ki her firma bu konuda farklı bir amaç güdebilmektedir. Örnek olarak A firması düzenledikleri bir kampanyanın reklamını Facebook’ta yaparken, B firması da hazırladıkları bir reklam filmini Youtube hesabında paylaşmak isteyebilir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Bir sosyal medya danışmanının görevi yukarıda bahsettiğimiz gibi görev aldığı firmaya göre değişiklik gösterebilir. Fakat temel amaç birlikte çalışılan firmanın sosyal medya hesaplarında bir markanın ya da ürünün reklamını & tanıtımını yapmaktır. Aynı zamanda bu firmaların sosyal medya hesaplarının düzenlenmesi ve daha kurumsal bir hale getirilmesi de yükümlülüklerinizden biridir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Kadar Kazanır, sosyal medya danışmanı kazancı
Sosyal Medya Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

Bir çalışmanın yapılabilmesi için öncelikle bir hedef kitle olması gerekmektedir. Bu nedenle hedef alınacak bölgeye, cinsiyete ya da yaşa göre bir kitle belirlenir. Bu kitleye yönelik paylaşımlar ya da reklam çalışmaları yapılır.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

Sosyal Medya Danışmanlığı alanında bir fiyat belirlemek için öncelikle çalışacağınız firmanın sizden beklentilerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bazı firmalar sizden üstün bir çalışma performansı beklerken, bazı firmalar ise daha küçük çaplı bir çalışma isteyebilir. Küçük çaplı çalışmalar için 500 – 2500 lira arasında bir fiyatlandırma hakimken, daha büyük çalışmalar için 2500 – 10.000 lira arası bir fiyatlandırma sunulabilir. Yani sosyal medya danışmanlığı kazancı yüksek bir alan olabilmekle beraber, son zamanlarda ve gelecekte trend olabilecek de bir alan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir