Yumurta Üretim Çiftliği Kurmak

Yumurta Üretim Çiftliği Kurmak; Aileniz için yumurta tavukları yetiştiriyor ve bunu kazançlı bir iş haline getirmek istiyor olabilirsiniz.  Taze yumurta veren tavuklar yetiştirmek hem eğlencelidir hem de kazançlıdır. Yumurta işine başlarken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli husus vardır.

Yumurta Üretim Çiftliği Kurmak

“Yumurta işine nasıl başlarım?” “Yumurta üretim çiftliği kurmak istiyorum..” diyenler için rehber olması niteliğinde bir yazı hazırladık. İşte sizlere bu karlı işe başlamanın ve bu işte başarılı olmanın püf noktaları:

Pazarı tanıyın

Bulunduğunuz bölgede yumurta talebi olup olmadığından emin olun. Ve diğerlerinin her bir düzine için ne kadar ücret aldığını öğrenin. Yerli olan diğer yumurta üreticilerini incelerken şu soruları sorun: tavuklar organik yemle mi besleniyor? Tavuklar serbest mi besleniyor? ( bütün günlerini çimlerin üstünde ve böcek yiyerek mi geçiriyorlar?), bitkiler ve aynı zamanda tavuk yemleri nasıl yetiştiriliyor?

Ürettiğiniz yumurtaları nerede pazarlayacağınıza karar verin. Yumurtalarınızı marketlere veya gıda firmalarına satabilirsiniz.

Kanunları öğrenin

İlgili resmi kurumlara başvurarak yumurta satışıyla ilgili almanız gereken ruhsat ve izinleri öğrenmelisiniz. Ürettiğiniz yumurtaların üzerinde “organik” yazmasını istiyorsanız vakit alan ve masraflı olan organik standartlarına uymanız gerekecektir.

İş planı hazırlayın

Pazarı iyice öğrendikten sonra iş planı yazarak pazarlama planınızı biçimlendirmelisiniz. Küçük ölçekli çiftlik planı sadece hedef pazarı tanımlamaz aynı zamanda işletmenizi nasıl büyüteceğinizi, yumurtaları ne kadara satacağınızı, yumurtaları üretmek için ne kadar para harcamanız gerektiğini ve ne kadarlık bir kazanç elde etmeyi amaçladığınızı tanımlar.

Yumurta Üretim Çiftliği Kurmak

Kaç tane tavuk yetiştireceğinize karar verin

İş planınıza her hafta kaç tane yumurta satmayı planladığınızı ve bu amaca ulaşmak için kaç tane tavuğa ihtiyacınızın olduğunu yazın. Her hafta on düzine yumurta satmayı planlıyorsanız 20-25 arası tavuk sizin için yeterli olacaktır.

Çok çalışmanız gerektiğini unutmayın ve talep olduğundan emin olun

Sıra geldi yumurta fiyatlarını hesaplamaya. Yem ve diğer masraflarda dahil aylık gideriniz kaç lira olacak? Bu rakamı satmayı planladığınız düzene sayısına bölün ve çıkan sayının ölü noktanın epey üzerinde olduğunuzdan emin olun.

Tavukların yetiştirilmesi

Üretkenliği arttırmak için yumurta bırakan tavuk ırklarını seçmeniz gerekir. Tavukların hayatta kalması için iklim koşullarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Kuzeyde iseniz kış aylarında ışık takviyesi yapmanız gerekebilir. Böylece tavuklarınızdan bütün sene yumurtlamasını sağlayabilirsiniz.

En iyi yumurtaları otlayan tavuklar verir ve zeki müşteriler lezzet farkını hemen anlar. Zengin ve koyu yumurta sarılarının lezzeti muhteşemdir ve birçok müşterinin beklediği de budur. Geniş otlaklarda gezen tavuklar kendileri için lezzetli yiyecekler bulurlar. Bu sayede yumurtaları da daha lezzetli ve kaliteli olur.

Yumurta Üretim Çiftliği Kurmak

Yumurtaların toplanması ve temizlenmesi

Yumurtaları nasıl toplayacağınızı ve temizlenmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Salmonella zehirlenmesi riskini en aza indirmek için yumurtaları doğru bir şekilde temizlemeniz gerekir.

Tekrar gözden geçirip değerlendirme

Değerlendirme ve gözden geçirme bütün işletmeler için çok önemlidir. Yumurta işinizle ilgili birtakım şeyler yolunda gitmiyorsa yeniden değerlendirme yapmanın zamanı gelmiş demektir. Pazarı, altyapınızı ( kümes ve/veya çitler ) ve hatta hava koşullarını tekrardan gözden geçirin. Yumurta işinizi zaman zaman değerlendirmekten ve gözden geçirmekten korkmayın.

Yumurta Üretim Çiftliği Kurmak

Yumurta üretim çiftliği kurma maliyeti nedir?

Yumurta üretim çiftliği kurmanın maliyeti tavuk sayısına, tavukların cinsine, çiftliğinizde kullanacağınız sistemlere ve ne tür yumurtalar(organik veya standart) üreteceğinize bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. O sebeple kesin bir rakam vermek doğru olmamakla birlikte ortalama bir yatırım 100 bin TL – 300 bin TL arasında değişecektir.

Yumurtaların paketlenmesi ve satılması

Yumurtaları topladıktan sonra satış için paketlemek gerekir. İş planınızı hazırlarken yumurtaları nasıl paketleyeceğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Üzerinde logonuzun yer aldığı güzel bir etiket bastırabilirsiniz. Yumurtaları paketlerken ve satarken ilgili resmi kurumların gerekli bütün kanun ve yönetmeliklerine uygun olduğundan emin olun.

Sizde evinizde ek iş yapmak istiyorsanız, sayfanın alt kısımdaki yorum bölümüne isim / soyisim / e-posta adresiniz ve hangi ek işe ihtiyacınız olduğunu yazarak firmalara sesinizi duyurabilir ve bilgi alabilirsiniz. (Yorumlarınıza telefon numarası eklemeyin) Bütün yorumlar kontrol edilerek onaylanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir